O SZKLE

SZKŁO jako materiałem o nieograniczonych możliwościach w wielu dziedzinach, a na pewno jeśli chodzi o architekturę i aranżację wnętrz na czym głównie skupia się działalność naszej firmy. Wykończenia wnętrz, w których dominuje szkło charakteryzują się oryginalnością, nowoczesnością, szklane zabudowy nie ograniczają przestrzeni i optycznie ją powiększają. Niepodważalną zaletą szkła jest jego utrzymanie. Do jego pielęgnacji, utrzymania w czystości wystarczy płyn i papierowy ręcznik.

Rodzaje szkła:

OPTIWHITE i FLOAT

OPTIWHITE jest szkłem wysoce przeźroczystym – od szkła FLOAT różni się tym, że dzięki obniżonej zawartości żelaza, ma mniej zielonkawy odcień w porównaniu ze zwykłym szkłem bezbarwnym – float, co pozwala zachować naturalne barwy przedmiotów. Dzięki wyjątkowej przepuszczalności światła idealnie nadaje się do zastosowań, wymagających dobrej transparentności i wiernego odwzorowania kolorów (szczególnie uzasadnione w białych i jasnych poddrukach decobel lub lacobel).

Szkło Optiwhite świetnie sprawdzi się więc tam, gdzie widoczne będą krawędzie szkła (meble szklane, decobel, biały lacobel), a także w miejscach, w których istotne jest ukazanie prawdziwych kolorów produktu (gabloty, witryny sklepowe). Ten typ szkła wykorzystywany jest także przy produkcji okien, drzwi, daszków, balustrad, ścianek działowych czy akwariów – szczególnie w przypadku tych ostatnich, sprawia niezwykle ciekawe wrażenie tafli wody zawieszonej w powietrzu.

Cechy charakterystyczne:

  • szkło wysokiej jakości, idealnie przejrzyste
  • mniej zielonkawy odcień w porównaniu ze szkłem float
  • właściwie oddaje barwy

SZKŁO HARTOWANE I NIEHARTOWANE

Szkło hartowane ( dostępne w ofercie optima glass ) termicznie jest około cztery razy bardziej wytrzymałe niż szkło nie harowane (odprężone) o tej samej grubości. W przypadku rozbicia rozpadnie się ono na wiele małych kawałków, z którymi wiąże się mniejsze prawdopodobieństwo poważnego pokaleczenia. Typowa procedura produkcji szkła hartowanego termicznie polega na podgrzaniu szkła do temperatury ponad 600 stopni Celsjusza, a następnie na szybkim jego schłodzeniu w celu zablokowania powierzchni szkła w stanie naprężeń ściskających, a  rdzenia w stanie naprężeń rozciągających. Szkło hartowane często określa się mianem „szkła bezpiecznego”, ponieważ spełnia ono wymagania różnych europejskich przepisów i norm budowlanych wyznaczających standardy dla szkła bezpiecznego. Szkło hartowane jest stosowane do przeszkleń ogólnego przeznaczenia oraz przeszkleń zabezpieczających, wykorzystywanych m.in. w drzwiach przesuwnych, wejściach do budynków, łazienkach i kabinach prysznicowych, ściankach działowych i innych elementach konstrukcyjnych wymagających podwyższonych parametrów wytrzymałościowych i bezpieczeństwa. Po zakończeniu hartowania szkło to nie nie może być poddawane dalszej obróbce takiej jak cięcie, wiercenie czy szlifowanie krawędzi,  jakiekolwiek operacje piaskowania czy też wytrawiania kwasem osłabią wytrzymałość szkła i spowodują jego zniszczenie.

SZKŁO LAMINOWANE / KLEJONE

SZKŁO KLEJONE – powstaje w wyniku połączenia dwóch lub kilku tafli szkła. Warstwą sklejającą może być specjalna żywica lub folia. Szkło klejone (zarówno folią jak i żywicą) uderzone pęka, ale zachowuje przy tym swój kształt, ponieważ odłamki przyklejone są do warstwy sklejającej. Szkło klejone folią EVA lub PVB – do sklejania tafli najczęściej stosuje się folię o grubości od 0,38 do 0,76 mm. Proces klejenia odbywa się w autoklawie, ponieważ musi zostać usunięte powietrze zamknięte między powierzchniami szyb. Proces odbywa się w temperaturze 120-145°C, przy ciścieniu 120 – 140 MPa i trwa od 2 do 4 godzin (każda firma ma swoją dopracowaną recepturę dot. czasu i temperatur). Folia EVA i PVB występuje jako przeźroczysta, matowa jak również w wielu niesamowitych kolorach. Szkło klejone żywicą – proces klejenia szkła żywicą, czyli tzw. żywicowanie, polega na wlewaniu jej w postaci ciekłej między dwie tafle szklane. Żywicę można barwić na różne kolory celem uzyskania szkła kolorowego. Pomiędzy tafle szkła i folie laminujące można „zatopić” grafikę z wydrukiem, elementy dekoracyjne np. liście, trawy itd.

SZKŁO LODOWE / TŁUCZONE

SZKŁO LODOWE (tłuczone) – ma postać tafli szklanej, która na pierwszy rzut oka różni się od zwykłego szkła budowlanego tym, że jej struktura została rozbita wewnątrz przy zachowaniu gładkiej i nienaruszonej powierzchni. Szkło lodowe składa się z trzech zespolonych ze sobą warstw. Dwie zewnętrzne warstwy to przezroczyste tafle szkła. Warstwa wewnętrzna (środkowa) jest również przezroczystą, ale rozbitą taflą szklaną, zastosowaną w celu uzyskania efektu potłuczonej szyby. Wszystkie warstwy połączone są za pomocą żywicy. Szkło lodowe produkuje się w różnych kolorach – pożądaną barwę nadaje się jednej spośród warstw (poprzez zastosowanie szkła barwionego w masie) albo spoiwu, które łączy wszystkie warstwy (poprzez dodanie odpowiedniego barwnika do żywicy). Dzięki użyciu szkła barwionego (antisol) jako warstwy ulegającej hartowaniu i rozbiciu, uzyskuje się jednolity, delikatny kolor szkła lodowego. Szkło lodowe jest szkłem bezpiecznym

SZKŁO PIASKOWANE

SZKŁO PIASKOWANE – piaskowanie jest procesem mechanicznym polegającym na oddziaływaniu na powierzchnię szkła strumieniem drobnego piasku wydobywającego się z dyszy pod dużym ciśnieniem. Powierzchnia szkła robi się wówczas chropowata i nieprzezroczysta (w wyniku wyrywania przez piasek mikroskopijnych kawałeczków szkła). Zaklejając część szkła ochronną folią przed procesem matowania, można matować szkło tylko w odsłoniętych miejscach. W ten sposób można komponować wzory, wykonywać piaskowane napisy itp. Im dłużej się matuje, tym wzór jest głębszy i przypomina efekt grawerowania w szkle.
Rodzaje piaskowania: cało powierzchniowe, piaskowanie pionowe, piaskowanie poziome, piaskowanie po przekątnej, piaskowanie pasów pion-poziom, piaskowanie sektorów, dowolnych grafik wektorowych lub nawet grafik złożonych…

Jako praktyczna alternatywa dla usługi piaskowania oferujemy również szkło ze specjalnie plotowaną folią piaskowaną lub mrożoną która daje zbliżony efekt jak do piaskowania, jest natomiast tańszym rozwiązaniem i jak wzór nam się znudzi wystarczy odkleić elementy z folią piaskowaną i nakleić nowy wzór.